pl Aa

Konferencje, Seminaria, Wykłady

Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań? – SOTECHLAB PRZY KSSIT WH AGH

Zapraszamy na kolejne spotkanie Laboratorium społeczno-technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH pt. Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań?
Badania społeczne to domena nie tylko ludzi ściśle związanych z akademią. Jeśli potraktować badania społeczne dość szeroko, zaliczając do nich badania marketingowe, opinii, przedwyborcze, UX, dorzucić do tego antropologię korporacyjną, websearch mining i kilka jeszcze metod, to okazuje się, że osoby spoza nauki mają niesamowity wgląd w ludzkie zachowania i działania. Jako osoby, które zaangażowane były i w badania akademickie, i pozaakademickie odnosimy często wrażenie, że wiedza nie krąży między obiema domenami. Powodem być może jest to, że badania naukowe i biznesowe mają inne cele, realizują inne wartości. Ale sama różnica w warsztacie jest uderzająca. Inne tempo pracy, inne pytania, inaczej wykorzystywane standardowe narzędzia, inny wolum i „przerób”. Standardowa narracja jest taka, że naukowcom i naukowczyniom zależy na powtarzalności, tymczasem biznes działa zwinnie. Czy tak jest w istocie? Czy ceną za zwinność jest rzetelność i vice versa?
Zamiast myśleć o badaniach naukowych i biznesowych jako dwóch światach, różnych kulturach epistemicznych, lub w jeszcze inny sposób, który kładzie nacisk na konfrontację i różnicę, proponujemy skupić się na tym, czego nauki społeczne i przemysły mogą od siebie się nauczyć, gdy chodzi o metodologię prowadzenia badań.
W gronie osób związanych z SoTechLab i zaproszonych osób zastanowimy się nad następującymi kwestiami:
● Czy możliwe jest migrowanie badaczy i badaczek między biznesem i nauką?
● Jak sprawić, by wiedza o świecie sprawniej krążyła między nauką i biznesem?
● Czy badacze_ki bizenesowi_e i społeczni_e mogą się czegoś nawzajem nauczyć?
Nasi goście i gościnie:
● Aleksandra Dziewulska (Head of Product Design w Apptension i Principal UX Designer w intive)
● Joanna Gierasimiuk (UX Researcher w intive)
● dr Seweryn Rudnicki (KSSiT WH AGH, SoTechLab)
● dr Ziemowit Socha (IBE)
Dyskusję poprowadzą:
Kajetan Wuttkowski (SoTechLab)
dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)
Czas i miejsce: 28 lutego 2023, 17.00-18.30
***
Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab). Społeczny wymiar technologii” finansowanego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022).
https://sotechlab.agh.edu.pl/