Dezinformacja cyfrowa stanowi współcześnie jedno z najbardziej niebezpiecznych i zarazem skutecznych narzędzi wpływu społecznego, przy pomocy którego można oddziaływać na politykę i nastroje społeczne, destabilizować wewnętrzne bezpieczeństwo krajów, polaryzować społeczeństwo, wywoływać panikę czy podważać zaufanie do demokratycznych rządów i instytucji.
Celem Pracowni jest analiza różnych uwarunkowań, które sprzyjają tworzeniu oraz rozprzestrzenianiu (się) cyfrowej dezinformacji w różnych mediach i środowiskach cyfrowych: mediach społecznościowych, Virtual Reality, portalach internetowych itp. Badania prowadzone przez członków i współpracowników Pracowni prowadzone są w trzech obszarach dotyczących zarówno wykrywania cyfrowej dezinformacji, jak i zapobiegania jej oraz zwalczania:
Członkowie:
dr hab. Grzegorz Ptaszek, prof. AGH – kierownik Pracowni
prof. Bohdan Yuskiv (Rówieński Państwowy Uniwersytet Humanistyczny w Równem)
dr Rafał Olszowski
dr Kinga Sekerdej
Kamil Jaszczyński (Szkoła Doktorska AGH)
Grzegorz Świerk (Szkoła Doktorska AGH)
Publikacje członków Pracowni:
Aktualne projekty:
2023 – Dezinformacja w internecie jako narzędzie zabezpieczania interesów Federacji Rosyjskiej w strefach wpływu. Analiza fake news z bazy EuvsDisinfo (Grzegorz Ptaszek, Bohdan Yuskiv)
Celem projektu jest zbadanie, w jaki sposób Rosja wykorzystuje dezinformację w internecie w celu wpływania na politykę państw znajdujących się w określonej strefie wpływów rosyjskich za pomocą fake newsów w mediach globalnych. Materiał analityczny stanowi otwarta baza fake newsów zgormadzonych w ramach projektu EuvsDisinfo (https://euvsdisinfo.eu/pl/baza-dezinformacji/). Zawiera ona zidentyfikowane jako fake newsy wiadomości znalezione w międzynarodowej przestrzeni informacyjnej od 2015 r., które uznano za przedstawiające stronniczy, wypaczony lub fałszywy obraz rzeczywistości oraz za służące rozpowszechnianiu istotnego prokremlowskiego przekazu (niekoniecznie jednak powiązane z Kremlem lub reprezentujące prokremlowskie poglądy). Analizę podzielono na dwa podokresy: przed rozpoczęciem II etapu wojny rosyjsko-ukraińskiej (do 2022.02.24) i po rozpoczęciu (od 2022.02.24). W badaniu zastosowano zaawansowane komputerowe metody analizy danych.
2022 – 2026 Model detekcji Fake News w Internecie w oparciu o NLP, wykorzystujący algorytmy AI w ujęciu ANT i mikro-aktorów (Grzegorz Świerk)
Celem naukowym doktoratu jest opracowanie innowacyjnego modelu rozpoznawania Fake News w internecie w oparciu o naturalne przetwarzanie języka (NLP) wykorzystującego algorytmy AI z uwzględnieniem założeń teoretycznych Teorii Aktora – Sieci o sprawczości czynników ludzkich w kontekście mikro aktorów. Praca skupia na optymalizacji skuteczności wykrywania fake news. Obszar badawczy łączy komputacyjne nauki społeczne z algorytmami uczenia maszynowego AI w oparciu o NLP. W ramach pracy badawczej zostaną przeanalizowane wzorce zachowań mikro-aktorów w kontekście poprawy skuteczności wykrywania FN. Pytaniem badawczym będzie to, czy istnieją wzorce zachowań mikro-aktorów, których zidentyfikowanie przyczyni się do poprawy skuteczności algorytmów opartych o AI służących do wykrywania określonych typów FN.
2022 -2026 Model detekcji Fake News w internecie w oparciu o analizę propagacji treści i wiarygodność źródeł informacji, wykorzystujący algorytmy AI w ujęciu ANT i makro-aktorów (Kamil Jaszczyński)
Głównym celem naukowym doktoratu jest opracowanie zaawansowanego modelu detekcji Fake News (FN) w oparciu o model propagacji (rozprzestrzeniania treści) i wiarygodność źródła informacji z wykorzystaniem założeń Teorii Aktora Sieci. Model będzie oparty o algorytmy AI z uwzględnieniem założeń teoretycznych ANT o sprawczości czynników pozaludzkich w kontekście makro-aktorów. Prace będą ukierunkowane na optymalizację skuteczności wykrywania FN. Obszar badawczy będzie łączył komputacyjne nauki społeczne z algorytmami uczenia maszynowego AI wykorzystującymi analizę propagacji oraz analizę wiarygodności autora. Zostaną przebadane wzorce zachowań makro-aktorów w kontekście optymalizacji wykrywania FN. Pytanie badawcze: a) jakie istnieją wzorce rozprzestrzeniania się FN oraz wzorce niewiarygodnych autorów w sieci ujęciu teorii ANT; b) w jakim zakresie zidentyfikowane wzorce można wykorzystać do stworzenia efektywnego systemu wykrywania FN w oparciu o model propagacji oraz wiarygodność źródła.