pl Aa

Konferencje, Seminaria, Wykłady

’Wirtualna rzeczywistość (VR) maszyną empatii? – SOTECH LAB PRZY KSSIT WH AGH

Zapraszamy na kolejne spotkanie Laboratorium społeczno-technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH pt. 'Wirtualna rzeczywistość (VR) maszyną empatii? Jak wirtualna rzeczywistość zmienia świat społeczny i zdolności emocjonalne?’
🔹🔹🔹
Wirtualna rzeczywistość (VR) to nowa technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie społeczne. Umożliwia ona przeżywanie, a nawet doświadczanie sytuacji, które zazwyczaj są dla wielu ludzi na co dzień niedostępne. Dzięki VR możemy doświadczyć nurkowania w głębinach oceanu lub spaceru w kosmosie, wczuć się w rolę osób migrujących, czy osób z niepełnosprawnością.
VR może wiec wpływać na zwiększenie empatii, wrażliwości i umiejętności rozumienia innych. VR jest ważnym narzędziem w działaniach osób artystów i artystek, aktywistów, działaczek społecznych szukających rozwiązań, dotyczących różnego rodzaju wykluczeń, nierówności, społecznych problemów, a chcących efektywnie zmieniać świat. Oczywiście rozwojowi tej technologii towarzyszy szereg obaw związanych ze społecznym jej wykorzystaniem. Wskazuje się więc na m.in. potencjalne zagrożenia dla zdrowia psychicznego, wywoływanie silnych i trudnych emocji, wysokie koszty funkcjonowania tej technologii i elitarność, izolację od fizycznego świata, czy zbytnią komercjalizację. O tych szansach, ograniczeniach i wyzwaniach związanych z rozwojem technologii VR chcemy podyskutować na kolejnym spotkaniu Laboratorium Społeczno-Technologicznego. Tym razem wśród osób goszczących będą przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki, sztuki, w tym artyści wizualni i designerzy.
🔹🔹🔹
Zaproszone osoby:
dr hab. Jowita Guja, prof. AGH, KTIiM WH AGH, EduVRLab AGH, współtwórczyni projektu VRsophy
Monika Masłoń, Uni. Leipzig, artystka wizualna
Katarzyna Nestorowicz i Marcin Nowicki – Noviki, artystka i artysta wizualni, projektanci Noviki
Prowadzenie:
dr Anna Olszewska, KSKiBEC WH AGH
dr Dorota Żuchowska-Skiba, KSSiT WH AGH, SoTechLab
🔹🔹🔹
Czas i miejsce: 30 maja 2023, MSTeams 18.00-19.30
Wstęp wolny
🔹🔹🔹
Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab). Społeczny wymiar technologii” finansowanego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022).
https://sotechlab.agh.edu.pl/