pl Aa

Konferencje, Seminaria, Wykłady

Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19 – SOTECHLAB PRZY KSSIT WH AGH

Zapraszamy na kolejne spotkanie Laboratorium społeczno-technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH pt. „Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19”.
🔹🔹🔹
Podczas spotkania chcemy wrócić do problemu szczepień ochronnych. Ale do tematu chcemy podejść szeroko, nie ograniczając się do szczepień przeciw COVID-19. W szczególności interesują nas szczepienia obowiązkowe, które były problematyczne jeszcze przed pandemią (spadający poziom wyszczepialności Polek i Polaków, kryzys programu szczepień podstawowych w Ukrainie, ruchy antyszczepionkowe). Innym ważnym kontekstem są choroby zapomniane lub banalizowane. Gdy świat skupiał uwagę (i zasoby) na pandemii, inne choroby takie jak gruźlica (nie tylko) wielolekooporna, malaria i czerwonka zbierały śmiertelne żniwo. Naszą uwagę mogą przykuwać bieżące tematy, takie jak konflikt w Ukrainie, sytuacja w Okręgu Gazy, ale problem chorób zakaźnych nie zniknął, a wiele wskazuje, że zagrożenie chorobami zakaźnymi będzie rosło, choćby w związku ze zmianą klimatyczną. Tym bardziej chcemy wrócić do tematu chorób zakaźnych (i pasożytniczych), oddając głos osobom, które badają postawy i praktyki różnych aktorów oraz przyglądają się jak działają różne systemy zdrowia publicznego.
🔹🔹🔹
Zaproszone osoby:
Joanna Ładomirska, Lekarze bez Granic
dr Tomasz Sobierajski, prof. UW
dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ
dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK
Prowadzenie spotkania:
dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)
dr Radosław Tyrała (KSSiT WH AGH, SoTechLab)
Data i godzina spotkania: 30 stycznia 2024, 17.00-18.30
🔹🔹🔹
Spotkanie będzie nagrywane i po montażu udostępnione na kanale YouTube https://youtube.com/@kssitwhagh
Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab). Społeczny wymiar technologii” finansowanego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022).
https://sotechlab.agh.edu.pl/