pl Aa

Konferencje, Seminaria, Wykłady

Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab) przy KSSiT WH AGH pt. „Nowe technologie i postprawda – o czym i do kogo mówią fake newsy?”

Zapraszamy na drugie wspólne spotkanie Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH oraz Fundacji Marsz dla Nauki pt. „Nowe technologie i postprawda – o czym i do kogo mówią fake newsy?”.
Drugie spotkanie Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab) i Fundacji Marsz dla Nauki zostanie poświęcone nowym technologiom medialnym i postprawdzie. Tematy te co chwilę wybrzmiewają w debacie na temat wiarygodności informacji podawanych w mediach, w trakcie różnych wydarzeń politycznych, czy chociażby w związku z dezinformacją wokół pandemii COVID-19. Choć tzw. „alternatywne fakty” nie są tematem nowym – pojawiały się przecież w mediach tradycyjnych, jak radio czy telewizja – dzisiaj przybierają na sile za sprawą m.in. serwisów społecznościowych.
Internet w teorii oferuje bowiem wiele spojrzeń na sprawy publiczne, jednak w rzeczywistości pozostaje spersonalizowany. Użytkownik nowych mediów zamiast korzystać z wielu źródeł informacji, zamyka się często we własnej bańce informacyjnej. W efekcie podsuwane jest nam to, co – niczym brakujący puzel – pasuje do naszej wiedzy podręcznej, jak określiłby to socjolog Alfred Schütz.
Te mechanizmy oddziałują na życie codzienne, społeczne, polityczne, a nawet gospodarcze. Jeden tweet Elona Muska może zachwiać giełdą, a informacja o politycznym oponencie obniża jego rankingi zaufania. Interesujące są metody i powody wytwarzania fałszywych lub niesprawdzonych informacji: wystarczy ziarno prawdy, by fałszywa wiadomość stała się „wiarygodna”. Boty i płatne trolle, jak i zwykli użytkownicy sieci, mogą powielać takie treści w setkach kopii. Następuje polaryzacja, wręcz plemienne podziały, walka na emocjonalne argumenty.
Właściciele mediów społecznościowych próbują mierzyć się z tym problemem „roznosicieli wątpliwości”, ale to wyzwanie trudne, a czasem kontrowersyjne (jedną z praktyk jest np. usuwanie profili społecznościowych). Wydaje się, że nam samym, jako użytkowni(cz)kom mediów, pomóc może po prostu „krytyczna analiza dyskursu”. Strategiami radzenia sobie mogą być: poznanie metod, przyczyn i autorów fake newsów, ale także tego, w jaki sposób ludzki mózg automatycznie przetwarza i ocenia zdobyte informacje i w jaki sposób można ćwiczyć jego krytyczne myślenie. Tymi tematami zajmą się goście i gościnie kolejnego spotkania laboratorium technologiczno-społecznego SoTechLab.
W debacie wezmą udział:
Grzegorz Bryda, Instytut Socjologii UJ
Małgorzata Kilian, Stowarzyszenie Demagog
Małgorzata Majewska, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ
Grzegorz Ptaszek, Katedra Technologii Informacyjnych i Mediów WH AGH
Spotkanie będzie na platformie MS-Teams:
https://teams.microsoft.com/…/19%3ameeting…/0…
27 kwietnia od 17.00 do 18.30
Spotkanie moderować będą Jakub Mirek i Maria Stojkow (Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH)