Konferencje, Seminaria, Wykłady

Konferencja „Religia i duchowość w czasach niepewności”

Serdecznie zapraszamy na doroczną konferencję Sekcji Socjologii Religii PTS na temat „Religia i duchowość w czasach niepewności”. Konferencja odbędzie się w dniach 13-14 września na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica Krakowie.

Celem naszego spotkania jest debata naukowa nad zjawiskami i procesami religijnymi, prezentacja prowadzonych badań, podejmowanie aktualnych lub nowych zagadnień związanych z szeroko pojętym życiem religijnym, popularyzacja oryginalnych rozważań teoretycznych i metodologicznych, jak również integracja środowiska badaczy religii i duchowości.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Zapraszamy zarówno socjologów, jak i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych (politologia, nauki o kulturze, religioznawstwo, geografia, filozofia, psychologia, pedagogika, teologia, prawo itd.), których zainteresowania i prace obejmują różne aspekty religii i duchowości.

Przedmiotem obrad będą następujące problemy:

1. Religia i duchowość jako antidotum na burzliwe czasy.
  2. Społeczne oceny roli kościołów, związków wyznaniowych i ruchów religijnych w reagowaniu na kryzysy: pandemia, wojna, kryzys migracyjny, kryzys klimatyczny.
  3. Wspólnotowość a indywidualizacja życia religijnego – odejścia i powroty do praktyk wspólnotowych.
  4. Kościoły i wspólnoty religijne po pandemii – zjednoczone czy podzielone?
  5. Trwałość nowych form życia religijnego czasu pandemii – zmiana czy powrót do przeszłości?
  6. Religia, duchowość i Kościoły wobec polaryzacji życia społecznego w Polsce – integracja czy dezintegracja?
  7. Religia i duchowość a aktywność społeczna w czasie pandemii i w obliczu migracji wojennej.
  8. Wspólnototwórczy potencjał religii wczoraj i dziś.
  9. Religie i duchowości wobec wojny.
  10. Kategorie sensu, nadziei, troski w aktualnych dyskursach społecznych i ich związki z religijnością i duchowością.
  11. Niewiara, apostazja, indyferentyzm w czasach postpandemicznych.
  12. Religia i duchowość wobec konstruowania sensów życia.
  13. Religia w sieci, religia z sieci: obecność technologii informatycznych w życiu religijnym i duchowym.
  14. Wątki ekologiczne w religiach instytucjonalnych, pozainstytucjonalnych i poszukiwaniach duchowych.
  15. Religia/duchowość i medycyna (kwestie nowych technologii medycznych, leczenie i uzdrawianie, medycyna tradycyjna, religijnie zakorzenione zakazy dotyczące technologii medycznych etc.).
  16. Religia i duchowość w przekazie starych i nowych mediów.
  17. Religia i polityka – Polska, Europa, świat.
  18. Religia, pamięć, historia.
  19. Technika i nauka – zagrożenie i szanse dla religii, duchowości, człowieka, społeczeństwa.
  20. Nowe książki: prezentacja prac na temat religii i duchowości wydanych w latach 2020-2022.
  21. Sui generis: zgłoszenia, które nie mieszczą się w zaproponowanych ramach.

Komitet naukowy

dr hab. Stella Grotowska, prof. AGH – przewodnicząca