pl Aa

Studia Podyplomowe – Data storytelling-Narracje wokół danych

Edycja I 2023/2024

Nazwa studiów podyplomowych: Data storytelling-Narracje wokół danych
Czas trwania studiów: 2 semestry, 172 h

Strona www studiów: https://datastory.agh.edu.pl

Kierownik i pomysłodawca studiów

dr Ewa Migaczewska, prof. AGH, tel.: 12 617 43 92, ewamig@agh.edu.pl

Opiekun merytoryczny i pomysłodawca studiów

Łukasz Żyła, l.zyla@media30.pl

Opieka administracyjna studiów

Aneta Nosal, tel.: 12 617 42 52, anosal@agh.edu.pl

Cel i charakterystyka studiów

Studia łączą interdyscyplinarnie wszystkie zagadnienia niezbędne do rozumienia i tworzenia skutecznych historii opartych o dane. Celem studiów jest nabycie takich umiejętności, jak:

Studia łączą interdyscyplinarnie wszystkie zagadnienia niezbędne do rozumienia i tworzenia skutecznych historii opartych o dane. Dziedzina studiów obejmuje 4 obszary tematyczne:

  1. Pozyskiwanie danych (technologie, prawo, przetwarzanie).
    W tym zakresie podejmowane będą takie zagadnienia, jak prawne aspekty w zdobywaniu i przetwarzaniu danych i informacji, wykorzystywanie bezpłatnych narzędzi do tzw. preprocessingu danych (ich oczyszczenia i przygotowania do analiz oraz wizualizacji).
  2. Zasady wizualnej prezentacji danych i data storytellingu.
    W obszarze tym znajdą się takie zagadnienia, jak praktyczne wykorzystywanie zasad wizualizacji danych, przykłady wykorzystywania wzorców data storytellingu (prostych i rozbudowanych). Uczestnicy studiów podczas zajęć warsztatowych poznają zasady storytellingu opartego głównie o dane i stworzą treści zgodnie z własnymi założeniami.
  3. Tworzenie treści i produktów (raportów, artykułów, krótkich treści np. do opublikowania w mediach społecznościowch) w oparciu o data storytelling z wykorzystaniem narzędzi ICT.
    Uczestnicy studiów, w ramach przedmiotów z tego zakresu, monitorowani przez wykładowców, tworzyć będą własne projekty realizując kolejne ich etapy: począwszy od przeprowadzania researchu, zdobycia danych i ich oczyszczenia, po ich analizę, aż w końcu wykreowanie wizualnego storytellingu. Ostatnim elementem będzie wykorzystanie prostych oraz zaawansowanych narzędzi umożliwiających publikację swoich materiałów w Internecie.
  4. Ewaluacja publikacji internetowych.
    W tym obszarze zostaną zaprezentowane narzędzia i metody do ewaluacji oraz zintensyfikowania interakcji z użytkownikami i końcowymi odbiorcami na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

Program studiów

I SEMESTR:

II SEMESTR:

Zasady ukończenia studiów

Program studiów obejmuje 172 godziny zajęć dydaktycznych. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych będzie aktywny udział w realizacji zadań wyznaczonych podczas zajęć przez osobę prowadzącą oraz wykonywanie działań z wykorzystaniem darmowych narzędzi przygotowanych na ćwiczenia.

Warunkiem zaliczenia zajęć warsztatowych będzie aktywny udział w realizacji ćwiczeń i zadań zgodnie z wytycznymi osoby prowadzącej zajęcia oraz realizacja miniprojektów opartych na rzeczywistych danych udostępnionych przez osobę prowadzącą. Szczegółowe zasady zaliczenia każdego przedmiotu zostały określone w sylabusach. Wszystkie przewidziane programem studiów zajęcia mają charakter obowiązkowy. Uczestnicy i uczestniczki studiów zobowiązani są do zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów ma wiedzę z zakresu otoczenia prawnego i przepisów prawnych związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych i informacji, zasad tworzenia narracji i hipernarracji publikowanych w sieci Internet na podstawie danych. Posiada także umiejętności posługiwania się najnowszymi praktykami i technologiami w przetwarzaniu i wizualizowaniu danych i informacji oraz ich publikowania w Internecie w postaci opowieści opartych o dane (data storytelling). Absolwent wyposażony jest również w wiedzę i umiejętności analitycznego myślenia w zakresie tzw. „data literacy” i krytycznego wykorzystywania nowych mediów i narzędzi do tworzenia data storytelling.

Czas trwania studiów

2 semestry (od października 2023 r. do września 2024 r.)
Termin zgłoszeń:
Od 20.07.2023 do 30.09.2023 lub do wyczerpania limitu miejsc
Wymagane dokumenty:

Po złożeniu powyższych dokumentów dokonywana jest rezerwacja miejsca na studiach. O ostatecznym zapisie decyduje kolejność wpłat (dane do przelewu przekazywane są osobom, które złożyły wymagane dokumenty rejestracyjne).

Tryb zgłoszeń

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem platformy rekrutacyjnej.
Aby zaaplikować KLIKNIJ TUTAJ
Uwaga! Kandydaci będą rekrutowani według kolejności zgłoszeń potwierdzonych wpłatą na konto.
Liczba miejsc: 20

Opłaty

9000 zł za całość studiów (płatność możliwa w dwóch równych ratach po 4500 zł)

Dodatkowe informacje

Zajęcia będą odbywać się w wybrane soboty i niedziele.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych będzie złożenie pracy końcowej w postaci projektu zaliczeniowego polegającego na stworzeniu materiału opublikowanego online opartego na podstawie wyszukanych i pozyskanych przez uczestnika/czkę danych publicznych. Materiał będzie oceniany według kryteriów obejmujących wszystkie zagadnienia poruszane w ramach poszczególnych przedmiotów objętych programem studiów. Uczestnicy/czki będą mogli/ły przygotować pracę końcową w postaci projektu, wybierając temat z kilku zaproponowanych przez osobę prowadzącą lub sami zadecydować o jego wyborze (po konsultacji z osobą prowadzącą). Kryteriami oceny będą:

  1. wykorzystane metody i narzędzia do pozyskania i przetworzenia danych (także rodzaj danych),
  2. koncepcja narracji/hipernarracji wykorzystana w projekcie,
  3. wykorzystane aplikacje, technologie w budowie materiału.

Absolwenci uzyskają świadectwo poświadczające ukończenie studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.